X rocznica koronacji Cudownego Obrazu Najświętszej Maryii Panny

X rocznica koronacji Cudownego Obrazu Najświętszej Maryii Panny  W Sanktuarium Maryjnym w Trzebiatowie pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Andrzeja Dzięgi, arcybiskupa szczecińsko – kamieńskiego w koncelebrze z ks. bp Henrykiem Wejmanem i ks. bp Krzysztofem Zadarko (diecezja Koszaliński – Kołobrzeska) sprawowana była uroczysta Eucharystia, w trakcie której wspominane były aż trzy historyczne wydarzenia, które miały miejsce w trzebiatowskim kościele.

Już po raz dziesiąty wierni z całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych koronacji cudownego obrazu z Sanktuarium Maryjnego w Trzebiatowie. Była to również okazja do świętowania 150 – lecia powstania w Düsseldorfie obrazu Matki Bożej Łaskawej oraz 20 – lecia ustanowienia w trzebiatowskiej Farze Sanktuarium Maryjnego. – Przyszłaś (Maryjo) i na tą ziemię w wielu figurach i obrazach (…) Weszłaś na tę ziemię pośrodku dominacji protestantyzmu tutaj w Trzebiatowie. Weszłaś wezwana przez serca Twoich dzieci, naszych braci protestantów. Ty na nich patrzysz ciągle, że to są Twoje dzieci. Przyszłaś namalowana przez artystę, przyszłaś i zostałaś rozpoznana i przyjęta jako Matka, jako Pani Pomorza (…) Ciągle tu o Tobie pamiętali – powiedział w czasie homilii ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko – kamieński. W czasie uroczystości ksiądz arcybiskup poświęcił również witraż przedstawiający wizerunek Jezusa Miłosiernego, siostry Faustyny Kowalskiej i bł. Księdza Michała Sopoćko, który jest darem wiernych z okazji przypadającego roku Miłosierdzia. Metropolita nadał także imię św. Jadwigi, dzwonowi z 1399 r., który jest jednym z najstarszych w Polsce.

Wizerunek Dzieciątka Jezus oraz Matki Bożej ukoronowany został w 2006r. Uroczystości koronacyjne odbyły się na Stadionie Miejskim w Trzebiatowie. Korony biskupie – dar mieszkańców Trzebiatowa nałożył ówczesny Nuncjusz Apostolski Abp Józef Kowalczyk, który słowami „Wierzę, że tą dokonaną koronacją raduje się z nieba Sługa Boży Jan Paweł II” podsumował uroczystości koronacyjne obrazu Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie. Po koronacji Arcybiskup Szczecińsko – Kamieński Zygmunt Kamiński zawierzył macierzyńskiej opiece Maryi całą diecezje, a szczególnie tych, którzy są bez pracy, którzy znajdują się w obliczu bezrobocia, wszystkich, którzy przeżywają uczucie lęku przed przyszłością spowodowana brakiem mieszkania, bezradnością i opuszczeniem, a także wszystkich chorych i cierpiących.